Kancelaria Środa. Ale tłumaczymy codziennie.Krystyna Czubówna w Kancelarii Środa – od lewej: Katarzyna Chmielecka, Anna Kołakowska, Anna Napierzyńska-Jabłońska; niżej: Katarzyna Więckowska i Marek, którego imieniny dziś właśnie świętujemy!

Najnowsze słówko w interpretacji pani Krystyny Czubówny - Cow.

Aby posłuchać wcześniejszych nagrań pani Krystyny Czubówny, kliknij na wybrany link:
Cow
Lionise
Pszczoła spotyka ortografię
Mickey Mouse
Kocie i psie imiona
Synonimy
Kaczki
Sheepish sheeple
Owczy pęd
Lemingi
Koń mechaniczny
Leje jak z cebra
Giełda (byk i niedźwiedź)
Koty
Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli, cz. 5 (i ostatnia)
Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli, cz. 4
Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli, cz. 3
Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli, cz. 2
Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli, cz. 1
Afektonimy


Wybrane audiobooki w interpretacji pani Krystyny Czubówny.

Głos pani Krystyny Czubówny znamy chyba wszyscy – czy to z niegdysiejszego wydania telewizyjnej „Panoramy”, czy też ze ścieżek audio licznych filmów przyrodniczych.

Właśnie filmy przyrodnicze stały się inspiracją do opracowania serii felietonów „Środa: słówko na dziś”. Począwszy od środy 16. listopada, co tydzień emitować będziemy felieton w interpretacji pani Krystyny Czubówny i Kevina Aistona.

Zaczynamy dziś materiałem o afektonimach, czyli czułych słówkach, pieszczotliwych zdrobnieniach – a w kolejnych tygodniach przejdziemy do tematyki mocno korporacyjnej. Wysłuchamy pięciodcinkowej miniserii pt. „Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli”. Będzie w niej mowa o nazwach ze świata fauny, które funkcjonują w korporacyjnym świecie. Wśród tych zwierząt pojawi się na przykład biurowy sęp, wąż w garniturze i korposzczur. Wszystkie angielskie odpowiedniki tych wyrażeń zilustrują przykłady w języku angielskim, pochodzące ze stron BBC i brytyjskich gazet codziennych.

Wśród tej dwudziestki felietonów znajdziemy opowieść o genezie giełdowego byka i niedźwiedzia – stanie się jasne, dlaczego byk symbolizuje zwyżkujące ceny akcji, a trend przeciwny kojarzony jest z niedźwiedziem.

Pod koniec serii opowiemy też o zjawisku owczego pędu, którego przeciwieństwem jest efekt snoba, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś nie dokonuje zakupu określonych towarów, ponieważ kupują je inni.

Nagrania zrealizowano w warszawskim Studio Arka.